Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Saç dökülmesine ne iyi gelir konusunda araştırma yapanlar, saç dökülmesine iyi gelen öneriler varsa bilmek isteyenler, saç dökülmesine çözüm arıyorum diyenler buraya. Saç dökülmesine iyi gelen, saç dökülmesine çare olabilecek ve saç dökülmesi problemlerinde yardımcınız olacak yüzde yüz bitkisel ve doğal önerimizi sizinle paylaşıyoruz.

Saç dökülmesi sorunu kadın veya erkek ayırt etmeksizin insanların yaşadığı saç problemlerinden biridir. Birçok kişi, saçlarının sağlığını yitirmesiyle sorundan mustarip olur, ardından çözüm arayışına girerek sorunu çözüme kavuşturmayı umar. Saç dökülmesi neden olur diye soruştururken, genelde saç dökülmesine bitkisel çözüm arayışına yatkın olurlar. Kimyasal ürünlerin saç sağlığına zarar verdiğini bilen kişilerin bu şekilde davranması gayet doğaldır.


Peki, saç dökülmesine ne iyi gelir?


Saç dökülmesine iyi gelecek maddeler doğanın içinden gelen doğal bitkilerin içerikleridir. Bu ürünler bitkilerin özünde barınırlar ve saç sağlığı için yüksek fayda içerirler. Saç dökülmeye başladığında, bu bitkilerle hazırlanan karışımları kullanarak saçlarımızın güçlenmesine yardımcı olabiliriz. Bu bitkilerin saça olan etkileri:

Zeytinyağı, saçlarda nemlendirici ve besleyici etkiye sahiptir. Saç derisine uygulandığında kepeği yok ederek saç derisini besler. Kullanımınızın peşinden bir süre sonra saçlarınızın parladığını, yumuşadığını ve güçlendiğini fark edersiniz. Özellikle saçlarının uçlarında oluşan kırıklara yüksek fayda sağlayarak koparak dökülmeleri azaltır.

Biberiye, saçları güçlendirmekte oldukça etkili bir bitkidir. Saç tellerini güçlendirerek kalınlaşmasını sağlar, kalınlaşıp güçlenen saçların dökülmesi azalır ve sağlam saçlara sahip olursunuz. Biberiyenin tıp dilindeki ismi "Rosmarinus officinalis" olarak geçer ve oldukça şifalı bir bitkidir.

Gül, saçlarda ve saçlı deride yatıştırıcı etkisiyle bilinir. Saçlarınızda sertleşme, parlama kaybı ve tahriş varsa saçlarınıza olumlu etki edecektir. Saçlarınızı parlatır, yumuşatır, tahrişi giderir ve saç derisindeki kuruluğu giderir. Gül suyu veya gül yağı şeklinde saçlarda kullanılabilir.

Lavanta, saç dökülmesini önlemede en etkili bitkilerin başında gelmektedir. Hoş kokusu ile bilinen bu bitki, çeşitli kozmetik ürünlerinde kullanıldığı gibi saç bakımında da oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak saçların iyi beslenmesini sağlar, saçlarınızı yumuşatır, kepeğe karşı etkilidir ve hatta saç kıran tedavisinde dahi saçlara iyi geldiği bilinmektedir.

Tarçın, saçların hızlı uzamasında fazlasıyla etkili bir bitkidir. Saç derisinde oluşan yaralar, kepek, konak ve kaşıntı gibi problemlerde kullanılması kesinlikle tavsiye edilir. Saçın kök hücrelerini beslediğinden saçların dökülmesinin önüne geçer ve saçları sağlamlaştırarak gürleştirir.

Üzüm çekirdeği, özellikle yağ olarak saçlara uygulandığında saçlarda oluşan sorunların önüne geçebilir. Saç bakımında kullanılan uçucu yağların inceltilmesinde kullanılarak kolay emilmelerini sağlar, kendisi de kolay emilebildiğinden hızlıca saçlara nüfuz ederek saç bakımınızda tamamlayıcı rol oynar.

Karanfil, saç dökülmesi ve saç yıpranmasında kullanılan şifalı bir bitkidir. Kolay bulunabilir olması ve cüzi fiyatlarla tedarik edilmesinden ötürü fazlaca tercih edilmektedir. Saçlara uygulanmasından sonra saçlarda gürleşme sağlayarak saç dökülmesini kısa sürede durdurma özelliği gösterir. Kimi çalışmalarda dökülen saç tellerinin yerine yeni saç çıkarttığı gözlenmiştir. Saçlarınızı parlatır, güçlendirir, kolay şekil almasına yardımcıdır. Saç kıran tedavisinde de yüksek etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

Papatya, özellikle suyu kullanılarak saç rengini açma işleminde tercih edilen bir bitkidir. Saç dökülmesinde zayıflayan saçları güçlendirmek için de geleneksel biçimde kullanılıyor. Saça doğal parlaklık kazandırması, saçların sağlıklı görünüme kavuşması, kepeği önlemesi ve huzursuz saç derisini yatıştırması saça olan faydalarıdır.

Saç dökülmesine ne iyi gelir sorusuna birçok bitki çeşidi ile cevap verebiliriz. Ancak ne iyi gelir sorusuna bulduğunuz bitkisel çözümlerin yanında, aşağıdaki sıraladığımız etkenleri de göz ardı etmemeniz gerekiyor:

Stresten uzak durmak, saçlarınız için oldukça yararlı olacaktır. Yaşanan stresin saçları olumsuz biçimde etkilediği artık herkes tarafından kabul görmüş bir gerçektir. Kendinizi stresten uzak tutarak sakin vakit geçirmeniz yararlı olur.

Sağlıklı ve dengeli beslenmek, insanların gerektiği kadar ve doğal ürünlerden alarak beslenmesi saç sağlığı bakımından yüksek önem taşır. Vitamin ve mineral alımlarını dengeli biçimde yapmak saçlar için oldukça mühimdir. Aşırı vitamin alımı saçlara zararlı olduğu gibi az vitamin almakta saç sağlığını tehlikeye atabilir.

Düzenli spor yapmak, insanların mutluluğunu artırarak insan sağlığına katkı yapacak hormonların dengelenmesini sağlar. Dengeli biçimde salgılanan hormonlar saç sağlığı bakımından oldukça önemlidir.

Saç dökülmesi sorunu yaşayan ve buna bir çare arayanların saç dökülmesine bitkisel çözüm makalemize göz atmalarını öneriyoruz.

BÜLTEN ABONELİĞİ