Saç Neden Dökülür

Saçlarıma iyi bakıyorum ancak dökülmesine engel olamıyorum. Saçlarımın dökülmesine sebep olan nedir? Şeklinde sorularla karşı karşıya iseniz Saç dökülmesi sebepleri hakkında sizlerle paylaştığımız makalemizi dikkatlice okumanızı öneriyoruz.

Saç Neden Dökülür?

Kalıtımsal Geçiş: Androjenik yada androgenetik alopesi ismiyle adlandırılan kadın tipi saç dökülmesi, zemininde erkek tipi kelliğin kadınların yaşadığı şeklidir. Ailedeki kadınlar belli yaşla eriştiklerinde dökülme meydana geliyorsa, kişinin bu dökülme tipine yatkınlığı olabilir.

Yüksek Düzeyde Alınan A vitamini: Kullanılan takviye ve ilaçlardaki aşırı A vitamini, saç dökülmesini tetikleyebilir.

Protein Alımı Eksikliği: Uygulanan diyet esnasında yeterince protein alınmadığında, vücut yaşanan eksikliğin gidererilmesi için saçın uzamasını durduruyor olabilir.

Erkek Tipi Kellik: Çoğu erkek, erkek tipi kellik olmak üzere, 60'lı yaşlardan itibaren saç dökülmesi yaşar. Bu tipte saç dökülmesi, erkek seks hormonları ve gen karışımına bağlı oluşur.

Hamilelik: Hamilelik, saç dökülmesine neden olabilen fiziksel birstres çeşididir. Hamilelikle ilintili saç dökülmesi, hamilelik süresinde görülmesinden ziyade bebeğin doğumunun ardından daha yüksek düzeyde yaşanır.

Dişi hormonları: Hamilelik sırasında olduğu gibi, saç dökülmesine hormanlar da neden olabilir, hormonal dengenin değişikliği ve girilen menopoz dönemi de aynı etkiyi yaratabilir.

Duygusal Stres: Duygusal yaşanan stresin saç dökülmesine sebep olması, fiziksel stresten daha nadir rastlanılan bir durumdur ancak sevilen bir kişiyi yitirmek, ayrılık, yüksek hayal kırılıkları gibi olayların peşinden görülebilir.

Fiziksel Stres: Geçirilen ameliyat, vücutta yaşanılan fiziksel travmalar, zor atlatılan amansız bir hastalık, hatta üst solunum yolu hastalıkları dahi geçici saç dökülmesine sebep olabilir. Dökülme, genelde travmanın 3-6 ay sonrasında fark edilir durumdadır.

Anemi (Kansızlık): 20 ile 49 yaş aralığında 10 kadından 1’ide demir eksikliği nedeniyle anemi görülmektedir. Anemi sonucu yaşanan saç dökülmesi, demir takviyesi yapılarak düzelebilir.

B vitamini eksikliği: B vitamini seviyesinin düşük olması saç dökülmesinin sebeplerindendir. Anemideki gibi gereken takviye uygulanması, sorunu çözmede yardımcı olacaktır.

Otoimmüne Bağlı Saç Kayıpları: Bu nedenin temelinde, aşırı aktif bağışıklık sistemi sorunu yatar. Vücutta gelişen bir karmaşa nedeniyle, immün sistem saçları yabancı bir maddeymiş gibi algılayıp hedef alır.

Lupus: Genel bir otoimmün hastalık olan Lupus da saç dökülmesinde etken olabilir.

Kilo Kaybı: Bir çeşit fiziksel travma olarak adlandırabileceğimiz ani kilo kaybı, saç dökülmesi veya saç incelmesiyle sonuçlanabilir. Saç dökülmesi, belirgin kilo kaybının yanı sıra bulumia gibi yeme bozukluğunun belirtisi olabilir.

Kemoterapi: Kanser tedavisinde kullanılan kimi ilaçlar, saç dökülmesi sorununa sebep olabilir. Kemoterapi, hızla bölünen kanser hücreleriyle birlikte, hızla bölünen saç hücrelerini de hedef alarak yok eder. Kemoterapinin tamamlanmasının ardından saçlar eskisi gibi tekrar büyür.

Polikistik Over Sendromu: Dişi ve erkek seks hormonlarında oluşan bir dengesizliktir. Androjenin vücutta fazla olması yumurtalık kistine, aşırı diyabet riskine, kilo almaya, menstrual periyodda değişime, kısırlığa, saç incelmesine neden oluşturabilir.

Aşırı Şekillendirme: Seneler boyunca uygulanan kuvvetli şekillendirme ve saç tedavileri saçın dökülmesine neden olabilir. Örnek olarak sıralarsak; çok sıkı saç örgüleri, saçı düzleştirmek adına kullanılan kimyasal gevşeticileri sayabiliriz.

Yaşlanma: 50’li ve 60’lı yaşlara erişen kadınlarda saç dökülmesi ve saçların incelmesi sık görülmekle birlikte nedeni henüz anlaşılamamıştır.

Saç Dökülmesinin Diğer Sebepleri Nelerdir

Saç Dökülmesi ile ilgili merak ettiğiniz diğer detaylar için diğer yazılarımızı okumanızı öneriyoruz.

İlgili Konular: Erkeklerde Saç Dökülmesi, Kadınlarda Saç Dökülmesi, Saç Dökülmesi Nedir, Saç Dökülmesi, Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm

BÜLTEN ABONELİĞİ