Saç Dökülmesi Nedir

98 TL
Naturalse Sprey 100 ML Naturalse Sprey 100 ML İNCELE
49 TL
Naturalse Sprey 50 ML Naturalse Sprey 50 ML İNCELE

Saç dökülmesi nedir?

Saç, cildin dış tabakasındaki kıl foliküllerinde üretilen keratin adı verilen bir proteinden oluşur. Foliküller yeni saç hücreleri ürettiğinden, eski hücreler cilt yüzeyinden yılda yaklaşık 16 cm hızla dışarı itilir. Görebildiğiniz saç aslında ölü keratin hücreler dizisidir. Ortalama erişkin kafası yaklaşık 100.000 ila 150.000 kıl içerir ve günde 100 taneye kadarını kaybeder; Saç fırçanız üzerinde birkaç firari tüy bulunması mutlaka alarm nedeni değildir.

Genel olarak, bir kişinin kafa derisindeki saçların yaklaşık% 90'ı büyüyor. Her folikül, yaş, hastalık ve çok çeşitli faktörlerden etkilenebilen kendi yaşam döngüsüne sahiptir. Bu yaşam döngüsü üç aşamaya ayrılır:

Anagen - iki ila altı yıl arasında süren aktif saç büyümesi.

Catagen - iki ila üç hafta süren geçici saç büyümesi.

Telogen - dinlenme aşaması yaklaşık 2-3 ay sürer; Dinlenme evresi bittikten sonra saç dökülür ve yeni bir saç yerine geçer ve büyüme döngüsü başlar.

Saç dökülmesinin birçok çeşidi vardır, bunlar da alopecia olarak adlandırılır.

Involutional alopecia: Saçların yaşla kademeli olarak azaldığı doğal bir durumdur. Daha fazla saç follikülü dinlenme aşamasına girer ve kalan tüy boyları daha kısa ve sayılarıdaha az olur.

Androgenic alopecia: Hem erkek hem de kadınları etkileyebilen genetik bir koşuldur. Erkek tipi kellik denilen bu durum, ergenlik döneminde ya da 20'li yaşlardan itibaren ani saç dökülmesi şeklinde başlayabilir. Bu, ön kafa derisindeki saçların giderek kaybolması ve gerileyen saç çizgisi ile karakterize edilir. Bu durum kadınlarda aynı biçimde gelişmez. Kadınlar, genelde 40'lı yaşlara veya sonrasına eriştiklerinde gözle görülür incelme yaşarlar. Kadınlarda dökülmesi gerileyen saç çizgisinden ziyade kafa derisinde genel bir seyrekleşme olarak belirir.

Alopecia areata: Genellikle aniden başlayarak çocuklarda ve genç erişkinlerde yamalı saç dökülmesine neden olur. Bu durum tamamen kellik ile sonuçlanabilir (alopecia totalis). Fakat genel olarak insanların yaklaşık% 90'ında saç birkaç yıl içerisinde geri döner.

Alopecia universalis: Kaşlar, kirpikler, kasık ve saç dahil tüm vücut kıllarının köklerinden ayrılmasına neden olur.

Trichotillomania: Çocuklarda daha sık görülen, kişinin kendi saçını çektiği psikolojik bir bozukluktur.

Telogen effluvium: Saçın büyüme döngüsündeki değişikliklerden dolayı oluşan kafa derisi üzerinde geçici saç incelmesidir. Aynı anda saç fazlalığına giren kılların çok sayıda saç dökülmesine ve daha sonra incelmesine neden olur.

Scarring alopecias: Kalıcı saç kaybına neden olur. İnflamatuar cilt koşulları (selülit, folikülit, akne) ve diğer cilt bozuklukları (lupus ve liken planusun bazı biçimleri gibi) genellikle saçların yeniden oluşma yeteneğini yok eden yara izlerine neden olur. Saçları sıkıca örmek, sıcak fön eşliğinde fazlaca çekerek tarama biçimi de kalıcı saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesine neden olan şey nedir?

Doktorlar, belirli saç foliküllerinin neden diğerlerinden daha kısa bir büyüme periyoduna sahip olaya yönelik programlanmadığını bilmiyorlar. Bununla birlikte, daha birçok faktör saç dökülmesi nedeni olabilir. Saç dökülme problemlerinize çözüm arıyorsanız, saç dökülmesine ne iyi gelir makalemizden fayfalanmanızı tavsiye ediyoruz.

İlgili konular: Saç dökülmesi sorunu, Erkeklerde saç dökülmesi, Kadınlarda saç dökülmesi, Saç neden dökülür, Saç dökülmesine bitkisel çözüm, Saç dökülmesi

BÜLTEN ABONELİĞİ