Saç Dökülmesi


 

Saç Dökülmesi


Saç dökülmesi nedir, saçlarımın dökülmemesi adına ne gibi önlemler almalıyım, saç dökülmesine çare arıyorum, saç dökülmesine doğal çözümü nereden bulacağım şeklinde sorular ve talepler geliyor. Sorularınızda yardımcı olabilmek adına sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Kafa derimzide barınan saç telleri ortalama 4-5 yıl uzama süreci yaşar ardından üretimini sonlandırıp dinlenme sürecine geçer, dinlenme süresi sonunda uyarılarak saç üretimini sürdürür. Saçların yaşadığı yaşam döngüsünü bu biçimde özetleyebiliriz. Bütün saçlarımız 4-5 sene uzayıp hep birlikte dinlenme periyoduna geçseydi köklerin dinlenme süreci tamamlanana dek hayatımızı kel olarak sürdürmek zorunda kalabilirdik. Genelde saçların birbirlerinden farklı yaşları olduğundan bu sorunu yaşamıyoruz. Ortalama olarak günde 75-100 aralığında saç kökü dinlenme periyoduna girerek dökülebilir, bu sayılarda gerçekleşen dökülme normal karşılanır. Kimi günlerde 150 saç teline kadar normal karşılanabilir. Dökülme 150 adet sınırını aşıyorsa ciddi bir saç dökülmesi problemi yaşıyor olabiliriz.

Saç, cildin dış tabakasındaki kıl foliküllerinde üretilen keratin adı verilen bir proteinden oluşur. Foliküller yeni saç hücreleri ürettiğinden, eski hücreler cilt yüzeyinden yılda yaklaşık 16 cm hızla dışarı doğru yükselerek saç tellerini oluşturur. Görünen saçlarımız aslında ölü keratin hücreler dizisidir. Ortalama bir erişkin kafasında yaklaşık 100.000 ila 150.000 saç kılı bulunur ve günde 100 taneye kadarını kaybeder. Genel olarak, bir kişinin kafa derisindeki saçların yaklaşık% 90'ı büyürken %10'luk kısmı ise dinlenme periyodunda bekliyor.

Her folikül, yaş, hastalık ve çok çeşitli faktörlerden etkilenebilen kendi yaşam döngüsüne sahiptir. Bu yaşam döngüsü üç aşamaya ayrılır:

Anagen - iki ila altı yıl arasında süren aktif saç büyümesi.

Catagen - iki ila üç hafta süren geçici saç büyümesi.

Telogen - dinlenme aşaması yaklaşık 2-3 ay sürer; Dinlenme evresi bittikten sonra saç dökülür ve yeni bir saç yerine geçer ve büyüme döngüsü başlar.


Erkek ve Kadın Tipi Dökülmeler:

Erkek tipi dökülme androgenetik alopesi, androjen hormonlarının genetik yatkınlığı vesilesiyle oluşan saç dökülmesidir. Androjen hormonu erkek tipte yüksek görülen hormondur ammavelakin iki cinsiyette de bulunur. Androjenlerin genetik vesileyle oluşturduğu dökülmeler, saç dökülmesinden ziyade saç sayısında azalma biçiminde adlandırılabilir. Saç köklerinde hormonsal uyarılar sonucunda oluşan yangı buradaki damarlar daraltır, saç minimal form alır, ardından saç kaybı oluşur. Saçın kökü terk etmesinin ardından bulunduğu kök ortamına bağ dokusu kaplayıp saç çıkmasını engeller. Erkeklerde görülen dökülme androjenlerin uyarısıyla beraber ergenlikte 16’lı yaşlardan itibaren başlayıp otuz yaşına gelmeden görüntüsel biçimde kellik olarak kendisini gösterir.

Kadınlarda östrojen hormonu koruyucu özellik sergilediğinden durum farklıdır. Saç dökülmeleri doğumun peşinden sıklaşır. Kadınların menopoz döneminde östrojen hormonu azalır, saç kaybı belirgin biçimde pik yapar, saçta açılmalar izlenebilir hal alır. Menopoz döneminde %50 oranında bu durum yaşanır ancak bu kural değildir.


Saçlarımızdaki dökülmeyi nasıl tespit edebiliriz?


Banyo yapma esnasında saçlarınızı yıkarken elinize dökülen saç sayısında fark edilir derecede bir artış söz konusuysa soruna dair sinyaller alıyorsunuz. Bu sorunla karşılaştığınızda mevsimsel dökülme olup olmadığına dikkat edin (Türkiye’de dönem ağustos ve ekim aylarına rastlar). Mevsimsel saç dökülmesi 2 ay süresinin altındaysa problem olmayabilse bile süreyi aşan durumlar saç dökülmesi göstergesidir.

Dökülme tipi tespitinin ardından doğru tedavi uygulandığında saç kayıpları minimum düzeye indirgenebilir. Uygulanan tedaviyle saç dökülmesi sürecini geciktirebilir, saç besleyici sprey ürünümüzün desteğiyle hiç yaşamadan bundan kurtulabilirsiniz. Saç bakımınıza destek sağlayacak ürünlerimize naturalse.com.tr web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.


İlgili Konular: Erkeklerde Saç Dökülmesi, Kadınlarda Saç Dökülmesi, Saç Dökülmesi Nedir, Saç Neden Dökülür, Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm

BÜLTEN ABONELİĞİ