Kadınlarda Saç Dökülmesi

Androjenetik alopesi olarak da bilinen kadın tipi kellik, kadınları etkileyen saç dökülmesidir. Erkeklerin desen kelliklerine benzer, ancak kadınlar saçlarını erkeklerinkinden farklı bir biçimde kaybedebilir.

Özellikle yaşlandıkça kadınlarda saç dökülmesi normaldir. Kadınların üçte ikisi menopoz sonrası saç dökülmesi yaşayabilir. Kadınların yarısından azı saçlarının tamamını başında taşıyarak 65 yaşını geçirecek.

Dişi tipi kellikler kalıtsaldır. Menopozdan sonra daha sık görülür, bu durumdan muhtemelen hormonlar sorumludur. Saçlarınızı kaybettiğinizi fark ederseniz, doktorunuza veya bir dermatologa görünün. Kadın tipi kellik veya başka bir saç dökülmesi yaşıyor olup olmadığınızı belirleyebileceklerdir.

Kadınlarda saç dökülmesi sebepleri başka neler olabilir?

Kadınlarda saç dökülmesi sebeplerine; beslenme yetersizlikleri, hormonal dengesizlik, troit problemleri, polikistik over sendromu, doğum kontrol hapları, yoğun stres neden olabilir. Ancak kadınların saç dökülmesindeki en yoğun nedenlerin başında hamilelik ve ardından gerçekleşen doğumlar geliyor. Kadınlarda bulunan östrojen hormonu koruyucu özellik sergilediğinden durum erkeklerden farklı seyreder. Fakat kadınlar menopoz dönemine eriştiğinde östrojen hormonu azalır, saç dökülmesi erken yaşlarda düşük düzeyde yaşansa bile menopoz dönemine girilmesiyle hızla yükseliş gösterir.

İlgili konular: Erkeklerde saç dökülmesiSaç Dökülmesine Bitkisel Çözüm

BÜLTEN ABONELİĞİ