Erkeklerde Saç Dökülmesi

Erkeklerde beliren kellik probleminin göze çarpan en yüksek nedeni AGA (Androgenetik Alopecia) dediğimiz sorundur. Türkçe anlamına çevirdiğimizde ırsi, aileden geçen veya genetik olarak tanımlayabiliriz. Erkek tipi dökülmenin etkisi yalnızca erkeklerle sınırlı değildir, kadınlarda %20-%30 düzeyinde görülmektedir. Erkeklerde yüksek seyretmesi nedeniyle halk arasında erkek tipi saç dökülmesi olarak tabir edilir. Erkek tipi kellik, androjenik alopesi olarak da bilinir, erkeklerde saç dökülmesinin en yaygın türüdür. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi'ne (NLM) göre, 50 yaş üzerindeki  tüm erkeklerin yüzde 50'den fazlası, bir dereceye kadar erkek tipi kelliklerden etkilenecek.

Erkek tipi kelliklerin bir nedeni genetiktir veya aile geçmişinde kellik vardır. Araştırmalar, erkek tipi kelliklerin androjenler denilen erkek seks hormonlarıyla ilişkili olduğunu bulmuştur. Androjenler saç büyümesinin düzenlenmesi de dahil olmak üzere birçok işleve sahiptir.

Kafanızdaki her saç büyüme döngüsüne sahiptir. Erkek tipi kellik ile bu büyüme döngüsü zayıflamaya başlar, kıl folikülü küçülür, saçlar daha kısa ve ince tüy biçiminde üretilir. Sonunda, her saçın büyüme döngüsü sona erer ve yerine hiçbir yeni saç büyümez.

Kalıtsal erkek tipi kellik genellikle tıbbi yan etkilere sahip değildir. Bununla birlikte kellik bazen, bazı kanserler, ilaçlar, tiroid rahatsızlıkları ve anabolik steroid gibi daha ciddi nedenlerle gelişebilir.

Doktorlar, erkeklerde saç dökülmesi teşhisi için saç dökülme desenine bakıyorlar. Kafa derisinin veya beslenme bozukluklarının yanında mantar rahatsızlıkları gibi neden olabilecek bazı sağlık koşullarını ekarte etmek için bir tıbbi öykü ve muayene yapabilirler. Döküntü, kızarıklık, ağrı, kafa derisinin soyulması, saç kırılması, yamalı saç dökülmesi veya alışılmadık saç kayıpları saç dökülmesine eşlik ettiğinde sağlık koşulları bir kellik nedeni olabilir. Saç dökülmesinden sorumlu bozuklukları teşhis etmek için cilt biyopsisi ve kan testleri de gerekebilir.

Erkek tipi kellik, gençlik yıllarında başlayabilir, ancak yetişkin erkekler arasında daha sık ortaya çıkar ve olasılık yaşın ilerlemesiyle birlikte artar. Genetik faktörler büyük bir rol oynamaktadır. Erkek tipi kellik yaşamış yakın akrabaları olan erkekler daha yüksek risk altındadır. Bu, özellikle ailenin anne tarafında yaşanıyorsa olasılığı artırır.

Erkekte Saç Dökülmesi Önlenebilir mi?

Erkek tipi kelliği önlemenin bilinen bir yolu yoktur. Bir teori, stresin vücuttaki cinsel hormonların üretim düzeylerini arttırarak erkekte saç dökülmesine neden olabileceğidir. Yürürken, sakinleştirici müzik dinlemek ve daha sessiz vakit geçirmek gibi rahatlatıcı faaliyetlere katılarak stresinizi azaltabilirsiniz.

İlgili Konular: Kadınlarda saç dökülmesiSaç Dökülmesine Bitkisel Çözüm

BÜLTEN ABONELİĞİ